Vornado CR1-0120-06 Medium Air Circulator, 120 V, 8.98 in Dia Blade, 3-Speed, 900 to 1625 rpm Speed, 230 to 393 cfm Air
Our Item #: VORG1178870 UPC: 043765005415
Delivery i
3-5 Business Days
494 available
Ship to Store i
Pickup in 2-4 days
103 available
Unit: EA
UPC: 043765005415
Model Number: CR1-0120-06
  • Whole room vortex circulation
  • Multi-directional air flow
  • Easy-to-clean
  • Whisper quiet and saves energy
  • Air Flow Rate: 230 to 393 cfm
  • Blade Diameter: 8.98 in
  • Color: Black
  • Cord Length: 6 ft
  • Dimensions: 13.75 in H x 12 in W x 8.65 in D
  • Frequency Rating: 60 Hz
  • Number Of Speeds: 3
  • Room Size Range: 23 sq-m
  • Speed Rating: 900 to 1625 rpm
  • Voltage Rating: 120 V
  • Wattage Rating: 63 W