Southwire 3BK-STRX500 Building Wire, 3 AWG Wire, 1 -Conductor, 500 ft L, Copper Conductor, Thermoplastic Insulation
Our Item #: VACE36091 UPC: 32886232503
Delivery i
3-5 Business Days
8 available
Ship to Store i
Pickup in 2-4 days
8 available
This Item is only available in South Florida
Southwire SIMpull THHN copper conductors are primarily used in conduit and cable trays for services, feeders and branch circuits in commercial or industrial applications as specified in the National Electrical Code. Voltage for all applications is 600 V. SIMpull THHN copper conductors are designed to be installed without application of a pulling lubricant.
Unit: L FT
UPC: 032886232503
Model Number: 3BK-STRX500
    • Conductor Insulation: Thermoplastic
    • Conductor Material: Copper
    • Current Rating: 110 A
    • Length: 500 in
    • Number of Conductors: 1
    • Operating Temperature: 90 deg C
    • Sheath Color: Black
    • Sheath Diameter: 346 mil
    • Sheath Material: Nylon
    • Stranded/Solid: Stranded
    • Strands per Conductor: 19
    • Voltage Rating: 600 V
    • Wire Size: 3 AWG