Our Item #: VORG2987766 UPC: 016977175023
Direct drive axial pump on Sku# 298.7766 and direct drive crankshaft pump on Sku#548.2690. Stainless-steel and brass unloader. Built-in low pressure detergent injection. Fixed pressure. Thermal relief valve pump protection. In-line water strainer. Mi-T-M Series engine with low oil shutdown. 1 in powder-coated steel tube handle for easier handling. Solid steel axle. Dual rubber isolators. Powder-coated steel base plate. Quick release gun/wand holder and hose wrap. Includes quick connect nozzles (15 deg and 25 deg and detergent nozzle), 25 ft x 3/8 in wire braided pressure hose, professional-grade insulated trigger gun with safety lock-off and 36 in lance. Carb compliant.
Unit: EA
UPC: 016977175023
Model Number: CM-3000-0MMB
  • Frame, powder-coated steel frame and base plate with 1-1/4 in tube handles, 10 in flat-free tires
  • Dimensions: 37 in L x 21 in W x 24-1/2 in H
  • Engine Displacement: 212 cc
  • Engine Type: OHV
  • Flow Rate: 2.4 gpm
  • Fuel Type: Gasoline
  • Hose Length: 25 ft
  • Includes: (2) 36 in Lance 15 25 deg Quick-Connect Nozzles 25 ft x 3/8 in Wire Braided High-Pressure Hose Detergent Nozzle and Professional Grade Trigger Gun
  • Operating Pressure: 3000 psi