Feit Electric BPESL13TGU24D Non-Dimmable Compact Fluorescent Lamp, 13 W, 120 V, Twist, GU24
Our Item #: VSHE6533467 UPC: 017801859294
Unit: EA
UPC: 017801859294
Model Number: BPESL13TGU24D
  • Uses up to 78% less energy
  • Saves $51 in energy costs
  • Contains post consumer recycled material
  • Low heat
  • Long life
  • Durable
  • Life Year: 9.1
Type: Non-Dimmable
Designation: BPESL13T/GU24/D
Wattage: 13
Voltage Rating: 120 V
Bulb Type: Twist
Base: GU24
Lumens: 900
Average Life: 10000 hr
Color Rendering Index ( C R I): CRI 90
Diameter: 2.09 in
Length: 3.66 in
Standards: Energy Star Certified, FCC Compliant, RoHS Compliant
Special Features: 14% lumens Efficiency