Feit Electric BP25G161/2 Incandescent Lamp, Clear Lamp, 1.5 in D x 2.37 in H Dimensions, 25 W, G16-1/2 Lamp, 170 Lumens, Pack of 6
Our Item #: VORG6049555 UPC: 17801000368
Delivery i
3-5 Business Days
28 available
Ship to Store i
Pickup in 2-4 days
28 available
This Item is only available in South Florida
Add a decorative touch to your home or business with the Feit Electric clear 25 W decorative globe light bulb (two-pack). These bulbs feature a traditional clear glass globe shape making them ideal for bath and vanity or other decorative light fixtures or pendants with candelabra sockets. Clear glass bulb shines and sparkles in crystal and shiny metal fixtures.
Unit: CD 2
UPC: 017801000368
Model Number: BP25G161/2
  • Dimmable light bulb
  • Globe light bulb ideal for chandelier base socket bath and vanity or other decorative fixtures
  • Rated to last up to 2000 hr
  • Soft white light provides a warm, inviting glow
  • Average Life: 2000 hr
  • Color Rendering Index (CRI): 99
  • Color Temperature: 2700 K
  • Dimensions: 2.8 in L x 2 in W
  • Dimmable: Dimmable
  • Lamp Base: E12 Candelabra
  • Lamp Finish: Clear
  • Lamp Material: Glass
  • Lamp Shape: G16-1/2
  • Light Color: Soft White
  • Lumens: 170 Lumens
  • Lumens Efficiency: 6.8 Lumens/W
  • Suitable for: Bath and Vanity
  • Voltage Rating: 120 V
  • Wattage Rating: 25 W