Eaton TWRGF20V Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory
Our Item #: VORG2991404 UPC: 032664013409
Delivery i
3-5 Business Days
472 available
Eaton Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, Number of Poles: 2, Short Circuit Current Rating: 10 kA, Grounding Type: Automatic, Number of Wires: 3, Wire Size: 14 to 10 AWG, Wiring Type: Back, Side, NEMA Rating: NEMA 5-20R, Operating Temperature: -35 to 66 deg C, Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC, Ivory, Dimensions: 4.19 in H x 1.69 in W
Unit: EA
UPC: 032664013409
Model Number: TWRGF20V
  • Slimmer design for easy installation, leaving more room for wires in the box
  • Automatically self-tests periodically to ensure GFCI protection
  • Wider button wells for easy test and reset
  • Intuitive LED status indicators for trip and end of life states
  • Meets and exceeds 10 kA short-circuit testing and underwriters laboratories
  • External back wire clamps provide visual confirmation of secure termination
  • Line side terminals are backed out and staked for fast installation
  • Color: Ivory
  • Current Rating: 20 A
  • Dimensions: 4.19 in H x 1.69 in W
  • Grounding Type: Automatic
  • Material: Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC
  • Nema Rating: NEMA 5-20R
  • Number of Poles: 2
  • Number Of Wires: 3
  • Operating Temperature: -35 to 66 deg C
  • Short Circuit Current Rating: 10 kA
  • Voltage Rating: 125 V
  • Wire Size: 14 to 10 AWG