Bussmann BP/FRN-R-15 Heavy-Duty Fuse, 15 A, 250 VAC, 125 VDC, 20, 200 kA Interrupt, Fiberglass Body, H
Our Item #: VORG1390111 UPC: 051712112017
Delivery i
3-5 Business Days
237 available
Ship to Store i
Pickup in 2-4 days
7 available
Unit: CD 2
UPC: 051712112017
Model Number: BP/FRN-R-15
  • Provides motor overload, ground fault and short circuit protection
  • Helps protect motors against burnout from overloads
  • Helps protect motors against burnout from single-phasing on three-phase systems
  • Simplifies and improves blackout prevention
  • Body Material: Fiberglass
  • Current Rating: 15 A
  • Diameter: 9/16 in
  • Element Type: Dual
  • Fuse Group: H
  • Fuse Type: Time Delay
  • Indicator Type: Non-Indicating
  • Interrupt Rating: 20 200 kA
  • Length: 2 in
  • Rejection/Non-Rejection: Rejection
  • Voltage Rating: 250 VAC 125 VDC